Prasować koszulki z nadrukiem to nielada umiejętność oraz temat, który budzi wiele wątpliwości. W tym poradniku odpowiemy na najczęściej zadawane pytania i omówimy najlepsze praktyki, abyś mógł bez obaw cieszyć się swoimi ulubionymi koszulkami przez długi czas.

Najważniejsze wnioski:

 • Nigdy nie prasuj nadruku bezpośrednio żelazkiem.
 • Używaj ochronnej ściereczki lub papieru do prasowania.
 • Sprawdzaj etykiety na koszulkach przed prasowaniem.
 • Prasuj na lewej stronie koszulki.
 • Unikaj wysokich temperatur – ustaw żelazko na niską lub średnią temperaturę.
 • Unikaj pary podczas prasowania nadruków.

Spis treści

 1. Dlaczego warto dbać o nadruki na koszulkach?
 2. Czy można prasować koszulki z nadrukiem bezpośrednio?
 3. Jak bezpiecznie prasować koszulki z nadrukami?
  • Wybór odpowiedniej temperatury
  • Prasowanie na lewej stronie
  • Używanie ochronnej ściereczki
  • Unikanie pary
 4. Alternatywne metody pielęgnacji nadruków na koszulkach
  • Suszenie na płasko
  • Pranie w niskiej temperaturze
  • Unikanie suszarek bębnowych
 5. Rodzaje nadruków i ich specyfika
  • Sitodrukowe
  • Termotransferowe
  • DTG (Direct to Garment)
  • Sublimacyjne
 6. Najczęstsze błędy podczas prasowania nadruków
 7. Często zadawane pytania

1. Dlaczego warto dbać o nadruki na koszulkach?

Warto wiedzieć, jak prasować koszulki z nadrukiem, ponieważ są one nie tylko elementem garderoby, ale także formą wyrażania siebie. Nadruki często mają symboliczne znaczenie dla noszącego, czy to poprzez reprezentację ulubionego zespołu muzycznego, drużyny sportowej czy wyjątkowego wzoru artystycznego. Odpowiednia pielęgnacja nadruków jest kluczowa dla ich trwałości i zachowania estetycznego wyglądu koszulki. Regularne prasowanie jest jednym z elementów tej pielęgnacji. Jednak nadruki mogą łatwo ulec uszkodzeniu podczas prasowania, dlatego warto stosować się do najlepszych praktyk, aby cieszyć się nimi jak najdłużej.

2. Czy można prasować koszulki z nadrukiem bezpośrednio?

Prasowanie nadruków bezpośrednio żelazkiem jest ryzykowne i zazwyczaj odradzane. Bezpośredni kontakt żelazka z nadrukiem może prowadzić do:

 • Rozpuszczenia nadruku pod wpływem wysokiej temperatury, co skutkuje zniekształceniem wzoru i utratą jego wyrazistości.
 • Zniszczenia kolorów i utraty ich intensywności, co sprawia, że nadruk staje się matowy i mniej atrakcyjny wizualnie.
 • Przyklejenia się nadruku do żelazka, co może uszkodzić zarówno nadruk, jak i samo żelazko, pozostawiając ślady i zabrudzenia na obu powierzchniach.

Aby uniknąć tych problemów, zawsze stosuj odpowiednie metody ochronne, żeby prasować koszulki z nadrukiem. Możesz użyć dodatkowej warstwy ochronnej, takiej jak np. kawałek papieru pergaminowego lub tkaniny, między żelazkiem a nadrukiem, aby zapobiec bezpośredniemu kontaktowi. Dodatkowo, używaj niskiej temperatury i unikaj trzymania żelazka w jednym miejscu zbyt długo. Odpowiednia ostrożność i staranność podczas prasowania nadruków pozwolą zachować ich jakość i wygląd na dłużej.

3. Jak bezpiecznie prasować koszulki z nadrukami?

Wybór odpowiedniej temperatury

Temperatura żelazka ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa nadruków. Wysoka temperatura może łatwo zniszczyć nadruk, dlatego zawsze sprawdzaj etykietę koszulki przed prasowaniem. Zazwyczaj koszulki z nadrukami powinno się prasować na niskiej lub średniej temperaturze. Przy zbyt wysokiej temperaturze istnieje ryzyko rozpuszczenia nadruku lub uszkodzenia kolorów, co prowadzi do utraty intensywności i jakości wzoru.

Prasowanie na lewej stronie

Prasowanie koszulek na lewej stronie to jedna z najbezpieczniejszych metod ochrony nadruków. Odwrócenie koszulki na lewą stronę zapewnia kilka korzyści:

 • Zmniejsza bezpośredni kontakt żelazka z nadrukiem, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia.
 • Chroni kolory i detale nadruku przed bezpośrednim działaniem ciepła, co pomaga zachować ich intensywność i wyrazistość na dłużej.

Używanie ochronnej ściereczki

Kiedy prasujesz koszulkę z nadrukiem, użyj ochronnej ściereczki lub papieru do prasowania. Umieszczenie ściereczki między żelazkiem a nadrukiem zapewnia dodatkową warstwę ochronną, co redukuje ryzyko uszkodzenia. Ochronna ściereczka rozprasza ciepło, zapobiegając jego bezpośredniemu działaniu na nadruk i chroniąc go przed bezpośrednim kontaktem z gorącą powierzchnią żelazka.

Unikanie pary

Para wodna może również uszkodzić nadruki, dlatego najlepiej prasować koszulki bez użycia pary. Wilgoć może sprawić, że nadruk stanie się bardziej podatny na uszkodzenia, a dodatkowe ciepło z pary może przyspieszyć proces degradacji. Dlatego warto prasować koszulki w trybie bez pary, aby zachować ich jakość i trwałość na dłużej.

4. Alternatywne metody pielęgnacji nadruków na koszulkach

 1. Suszenie koszulek z nadrukami na płasko to jedna z najlepszych metod, aby zapobiec ich uszkodzeniu. Powieszenie koszulki może powodować rozciąganie materiału, co może wpływać na nadruk. Dlatego ważne jest, aby po praniu delikatnie rozłożyć koszulkę na płaskiej powierzchni, zapewniając równomierne wyschnięcie.
 2. Pranie koszulek z nadrukami w niskiej temperaturze pomaga chronić zarówno materiał, jak i nadruk. Wysokie temperatury prania mogą przyczyniać się do blaknięcia kolorów i osłabienia nadruku. Dlatego zaleca się używanie programów prania o niższych temperaturach, aby zachować intensywność kolorów i trwałość nadruku przez dłuższy czas.
 3. Suszarki bębnowe generują dużo ciepła, które może uszkodzić nadruki na koszulkach. Suszenie na powietrzu jest znacznie bezpieczniejsze dla nadruków i materiału. Pozwala to uniknąć nadmiernego narażenia koszulek na wysoką temperaturę oraz mechaniczne oddziaływanie bębna suszarki, co może prowadzić do ścierania lub uszkodzenia nadruków. Dlatego po praniu zaleca się suszenie koszulek na sznurku lub na płasko, aby zachować ich jakość i wygląd na dłużej.

5. Rodzaje nadruków i ich specyfika

Sitodrukowe

Nadruki sitodrukowe są cenione za swoją wytrzymałość i trwałość, ale nawet ta solidna technika wymaga ostrożnego podejścia podczas prasowania. Choć nie są tak podatne na uszkodzenia jak niektóre inne rodzaje nadruków, niezwykle istotne jest, aby prasować je na lewej stronie tkaniny. Działanie wysokich temperatur bezpośrednio na nadruk może prowadzić do jego rozmiękczenia, deformacji lub nawet pękania, co znacząco obniży estetykę i trwałość koszulki. W związku z tym zaleca się unikanie zbyt gorącego żelazka oraz stosowanie delikatnego, równomiernego nacisku podczas prasowania, aby zachować integralność nadruku.

Termotransferowe

Nadruki termotransferowe, których aplikacja wymaga wykorzystania wysokiej temperatury, są szczególnie wrażliwe na działanie ciepła. Podczas prasowania konieczne jest zastosowanie dodatkowej ochrony w postaci ściereczki, która chroni nadruk przed bezpośrednim kontaktem z gorącym żelazkiem. Ponadto, ustawienie żelazka na niską temperaturę jest kluczowe, aby uniknąć przegrzania nadruku, co może prowadzić do jego stopienia, deformacji lub złuszczania się. Ostrożne prasowanie od wewnętrznej strony koszulki pozwoli zachować intensywność kolorów i wyrazistość wzoru.

DTG (Direct to Garment)

Drukowanie bezpośrednio na tkaninie, znane jako DTG (Direct to Garment), jest coraz bardziej popularną metodą ze względu na swoją precyzję i możliwość tworzenia wysokiej jakości nadruków. Niemniej jednak, nadruki DTG mogą być bardziej podatne na blaknięcie w porównaniu z innymi technikami. Dlatego też zaleca się prasowanie na lewej stronie tkaniny, aby minimalizować bezpośrednią ekspozycję nadruku na ciepło. Ponadto, korzystanie z niższych temperatur prasowania pozwoli zachować integralność nadruku oraz zapobiec jego deformacji czy blaknięciu.

Sublimacyjne

Nadruki sublimacyjne, mimo swojej relatywnej trwałości, również wymagają specjalnej uwagi podczas prasowania. Podobnie jak w przypadku innych technik, zaleca się prasowanie na lewej stronie tkaniny, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu nadruku z gorącym żelazkiem. Użycie ochronnej ściereczki podczas prasowania pomoże zminimalizować ryzyko uszkodzeń, podczas gdy stosowanie niższych temperatur zapewni zachowanie żywych kolorów i wyrazistości nadruku na dłużej.

6. Najczęstsze błędy podczas prasowania nadruków

 1. Prasowanie bezpośrednio na nadruku: Jest to jedna z najczęstszych przyczyn uszkodzenia nadruków podczas prasowania. Bezpośredni kontakt żelazka z nadrukiem może spowodować jego roztopienie, deformację lub nawet rozpuszczenie. Zawsze zaleca się prasowanie na lewej stronie tkaniny lub zastosowanie dodatkowej warstwy ochronnej, aby uniknąć tego rodzaju uszkodzeń.
 2. Używanie zbyt wysokiej temperatury: Prasowanie przy zbyt wysokiej temperaturze może prowadzić do trwałego uszkodzenia nadruku. Nadmierna ciepło może spowodować blaknięcie kolorów, deformację materiału oraz pogorszenie jakości nadruku. Zaleca się zawsze sprawdzać etykietę zaleceń prania i prasowania oraz stosować odpowiednią temperaturę, aby zachować trwałość i estetykę nadruku.
 3. Używanie pary: Para generowana przez żelazko może wprowadzić dodatkową wilgoć, która w połączeniu z ciepłem może zaszkodzić nadrukowi. Wilgoć może prowadzić do rozmazywania kolorów lub nawet do oddzielenia nadruku od tkaniny. Zaleca się unikanie użycia pary podczas prasowania nadrukowanych elementów odzieży.
 4. Nieprzestrzeganie zaleceń na etykiecie: Zaniedbanie zaleceń producenta odnośnie prania i prasowania może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń nadruku. Zawsze warto zapoznać się z etykietą odzieży i stosować się do zaleceń dotyczących prasowania, aby zachować jakość nadruku na dłużej.
 5. Nieprawidłowe prasowanie: Nierówne rozłożenie ciepła podczas prasowania może prowadzić do nierównomiernego uszkodzenia nadruku. Warto zadbać o równomierne naciskanie żelazka na całej powierzchni nadruku, aby uniknąć deformacji lub pękania wzoru.
 6. Brak ochronnej ściereczki: Bez zastosowania dodatkowej warstwy ochronnej, takiej jak ściereczka lub kawałek materiału, podczas prasowania istnieje ryzyko bezpośredniego kontaktu żelazka z nadrukiem. To może prowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia nadruku, zwłaszcza w przypadku delikatnych tkanin lub wysokich temperatur.
 7. Prasowanie na wysokich obrotach wirowania: Suszenie koszulek w suszarce bębnowej na wysokich obrotach wirowania może skutkować zwiększonym ryzykiem uszkodzenia nadruków. Mechaniczne oddziaływanie bębna suszarki, w połączeniu z wysoką temperaturą, może prowadzić do ścierania, blaknięcia lub pękania nadruku. Dlatego zaleca się suszenie koszulek na niższych obrotach lub na płasko, aby zachować jakość nadruku.

Często zadawane pytania

1. Czy mogę prasować koszulki z nadrukiem ze względu na typ nadruku?

Tak, można prasować koszulki z nadrukiem, ale konieczne jest zachowanie ostrożności i stosowanie odpowiednich metod ochronnych w zależności od typu nadruku. Na przykład, nadruki sitodrukowe są bardziej odporne na prasowanie niż nadruki termotransferowe.

2. Czy mogę używać żelazka parowego do prasowania koszulek z nadrukami?

Najlepiej unikać używania żelazka parowego do prasowania nadruków na koszulkach. Para wodna może uszkodzić nadruki, dlatego zaleca się prasowanie bez użycia pary lub stosowanie ochronnej ściereczki.

3. Co zrobić, jeśli nadruk na koszulce się zniszczy podczas prasowania?

Jeśli nadruk na koszulce ulegnie uszkodzeniu podczas prasowania, nie ma gwarancji, że można go naprawić. Można spróbować delikatnie wygładzić uszkodzony obszar, ale czasami konieczne może być wymiana koszulki.

4. Czy mogę prasować nadrukowaną koszulkę na gorąco?

Nigdy nie prasuj nadrukowanej koszulki na gorąco. Wysoka temperatura może spowodować rozpuszczenie lub zniszczenie nadruku. Zawsze prasuj na niskiej lub średniej temperaturze, zgodnie z zaleceniami producenta.