Sitodruk, DTG, Sublimacja – Którą metodę wybrać? Nadruki są nieodłącznym elementem wielu dziedzin, od mody i reklamy po przemysł artystyczny. Istnieje wiele różnych technik nadruków, z których każda ma swoje zalety i zastosowanie. W tym artykule przeprowadzimy kompleksowe porównanie trzech popularnych technik nadruków: sitodruku, DTG (Direct-to-Garment) i sublimacji. Dzięki temu dowiesz się, która technika nadruku najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Najważniejsze Wnioski

 • Sitodruk to tradycyjna technika nadruku, charakteryzująca się trwałością i możliwością drukowania na różnych rodzajach materiałów, ale wymaga wielu kroków i jest kosztowna przy małych nakładach.
 • DTG (Direct-to-Garment) to nowoczesna technika, która umożliwia drukowanie bezpośrednio na odzieży, co pozwala na uzyskanie wysokiej jakości i pełnokolorowych nadruków, idealna dla małych nakładów.
 • Sublimacja to technika, która umożliwia drukowanie na materiałach poliestrowych, tworząc trwałe i odporne na blaknięcie nadruki, jednak nie nadaje się do bawełny.

Spis Treści

 1. Wprowadzenie
 2. Sitodruk
  2.1. Proces sitodruku
  2.2. Zalety i wady sitodruku
 3. DTG (Direct-to-Garment)
  3.1. Proces DTG
  3.2. Zalety i wady DTG
 4. Sublimacja
  4.1. Proces sublimacji
  4.2. Zalety i wady sublimacji
 5. Kiedy wybrać sitodruk, DTG lub sublimację?
 6. Często Zadawane Pytania

1. Wprowadzenie

Nadruk na odzieży, gadżetach reklamowych czy tekstyliach jest często używany w celu personalizacji, promocji marek czy wyrażenia siebie artystycznie. Istnieje wiele technik nadruku, ale trzy z nich są szczególnie popularne i szeroko stosowane: sitodruk, DTG (Direct-to-Garment) oraz sublimacja. Każda z tych technik ma swoje unikalne cechy i zastosowanie, które warto poznać, aby dokonać właściwego wyboru.

2. Sitodruk

2.1. Proces sitodruku

Sitodruk to jedna z najstarszych technik nadruków, która polega na przepuszczaniu farby przez sito, które jest przepuszczalne tylko w miejscach, gdzie nadruk ma się pojawić. Proces ten jest wielokrotnie powtarzany dla każdego koloru w nadruku, co może wymagać wielu matryc i kroków.

Proces sitodruku rozpoczyna się od przygotowania matryc sitodrukowych. Każda matryca reprezentuje jeden kolor w nadruku i jest tworzona poprzez nałożenie warstwy emulsji na sitko, a następnie nałożenie pozytywnego wzoru lub projektu. Po wyschnięciu emulsji na sitku, pozostaje tylko otwór w miejscach, gdzie farba ma przejść przez sito.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie odzieży lub materiału, na którym ma zostać wykonany nadruk. Materiał jest rozłożony na płaskiej powierzchni i zamocowany w miejscu, aby zapobiec przesunięciom podczas drukowania.

Następnie matryce są umieszczane nad materiałem, a farba sitodrukowa jest nanoszona na sitka. Za pomocą specjalnej rakli farba jest przepychana przez sito na materiał. Ten proces jest powtarzany dla każdej matrycy koloru, zazwyczaj począwszy od najjaśniejszego koloru.

2.2. Zalety i wady sitodruku

Zalety sitodruku:

 • Trwałość: Nadruki sitodrukowe są niezwykle trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak pranie czy ekspozycja na słońce. Farba jest głęboko wchłaniana przez materiał, co zapewnia długotrwałą jakość nadruku.
 • Druk na różnych materiałach: Sitodruk pozwala na drukowanie na różnych rodzajach materiałów, w tym na bawełnie, poliestrze, drewnie, skórze i innych. To sprawia, że jest uniwersalny i szeroko stosowany.
 • Wysoka jakość kolorów: Sitodruk może uzyskać nasycone i intensywne kolory, zwłaszcza na ciemnych materiałach.
 • Niska cena przy dużych nakładach: Dla dużych zamówień, sitodruk może być stosunkowo ekonomiczny, ponieważ koszt matryc i przygotowania maszyn jest rozłożony na wiele egzemplarzy.

Wady sitodruku:

 • Koszt przy małych nakładach: Dla niewielkich ilości odzieży, sitodruk może być kosztowny ze względu na konieczność przygotowania matryc i maszyn. W takich przypadkach inne techniki, takie jak DTG, mogą być bardziej opłacalne.
 • Brak pełnokolorowości: Sitodruk może być ograniczony w kwestii pełnokolorowości, szczególnie przy skomplikowanych wzorach. Nie jest w stanie uzyskać gradacji kolorów tak precyzyjnie jak technika DTG.
 • Dłuższy czas realizacji: Proces sitodruku wymaga więcej czasu niż niektóre inne techniki, co może opóźnić dostawę zamówienia.

Dla osób ceniących trwałość i niezawodność nadruków oraz zamawiających większe ilości odzieży, sitodruk pozostaje atrakcyjną opcją. Jednak warto wziąć pod uwagę inne techniki, jeśli zależy nam na pełnokolorowych projektach na małych nakładach lub jeśli materiał, na którym ma być nadruk, nie jest odpowiedni dla sitodruku.

3. DTG (Direct-to-Garment)

3.1. Proces DTG

DTG, czyli Direct-to-Garment, to stosunkowo nowoczesna technika nadruków, która polega na drukowaniu bezpośrednio na powierzchni odzieży. Jest to możliwe dzięki specjalnym drukarkom DTG, które aplikują atrament bezpośrednio na tkaninę. Ta technika jest idealna do drukowania skomplikowanych i pełnokolorowych wzorów na odzieży.

Proces DTG rozpoczyna się od przygotowania projektu graficznego na komputerze. Następnie projekt ten jest wczytywany do drukarki DTG, która jest odpowiednio skalowana i ustawiana w celu precyzyjnego umieszczenia nadruku na odzieży.

Kiedy odzież jest umieszczona na płaskiej powierzchni, głowica drukarki jest opuszczana nad materiałem. Atrament DTG jest nanoszony na tkaninę warstwa po warstwie, a następnie utwardzany za pomocą specjalnego suszenia UV.

3.2. Zalety i wady DTG

Zalety DTG:

 • Wysoka jakość: DTG pozwala uzyskać nadruki o bardzo wysokiej jakości, szczególnie w przypadku pełnokolorowych wzorów i fotografii. Dzięki precyzyjnemu nanoszeniu atramentu możliwe jest uzyskanie drobnych detali i gradacji kolorów.
 • Brak ograniczeń kolorystycznych: Dzięki DTG można osiągnąć pełnokolorowe i skomplikowane nadruki bez problemów. Nie ma limitów co do liczby kolorów w projekcie.
 • Idealne dla małych nakładów: DTG jest doskonałe dla małych zamówień, ponieważ nie ma potrzeby tworzenia matryc czy przygotowywania maszyn. To sprawia, że jest elastyczny i ekonomiczny dla niewielkich produkcji.

Wady DTG:

 • Nieodpowiednie dla niektórych materiałów: DTG najlepiej sprawdza się na materiałach z dużą zawartością bawełny, a na innych materiałach może być mniej trwały. Nie jest zalecane do druku na tkaninach o wysokiej zawartości syntetycznych włókien.
 • Wyższy koszt przy dużych nakładach: Dla dużych nakładów, koszt nadruków DTG może być wyższy niż w przypadku sitodruku. Proces DTG jest bardziej czasochłonny przy drukowaniu większej ilości egzemplarzy.
 • Czas realizacji: Pomimo braku konieczności przygotowywania matryc, czas realizacji zamówienia może być dłuższy niż w przypadku niektórych innych technik, szczególnie przy dużych ilościach.

Technika DTG jest idealna dla tych, którzy poszukują wysokiej jakości pełnokolorowych nadruków na odzieży, zwłaszcza w małych nakładach. Jest to również dobra opcja dla projektów artystycznych, które wymagają precyzyjnego odwzorowania detali i kolorów.

4. Sublimacja

4.1. Proces sublimacji

Sublimacja to technika, w której atrament sublimacyjny jest przenoszony na specjalne materiały, takie jak tkaniny poliestrowe, pod wpływem wysokiej temperatury. Proces ten powoduje, że atrament zamienia się w gaz i przenika w strukturę materiału, tworząc trwały i odporny na blaknięcie nadruk.

Proces sublimacji rozpoczyna się od przygotowania projektu graficznego na komputerze. Następnie projekt jest drukowany na specjalnym papierze sublimacyjnym za pomocą drukarki sublimacyjnej, która używa atramentów sublimacyjnych.

Kiedy projekt jest gotowy, papier sublimacyjny jest umieszczany na materiale poliestrowym. Całość jest poddawana działaniu gorącej prasy, która przenosi atrament z papieru na tkaninę. Pod wpływem wysokiej temperatury atrament przechodzi ze stanu stałego w gazowy, przenikając w strukturę tkaniny. Po schłodzeniu tkaniny nadruk jest trwały i odporny na blaknięcie.

4.2. Zalety i wady sublimacji

Zalety sublimacji:

 • Trwałość: Nadruki sublimacyjne są bardzo trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak pranie czy ekspozycja na słońce. Farba sublimacyjna wtapia się w strukturę materiału, co gwarantuje długotrwałą jakość nadruku.
 • Pełnokolorowość: Sublimacja pozwala na uzyskanie pełnokolorowych i skomplikowanych wzorów, bez ograniczeń co do liczby kolorów w projekcie.
 • Druk na różnych przedmiotach: Sublimację można stosować do nadruków na odzieży, kubkach, torbach, podkładkach, ręcznikach i innych gadżetach. To sprawia, że jest wszechstronną techniką, która znajduje zastosowanie w wielu branżach.

  Wady sublimacji:

  • Materiały poliestrowe: Sublimacja wymaga materiałów poliestrowych lub z dużą zawartością poliestru, co może być ograniczeniem w niektórych przypadkach. Nie nadaje się do nadruków na tkaninach bawełnianych ani innych naturalnych materiałach.
  • Koszty maszyn: Drukarki sublimacyjne oraz prasy do sublimacji mogą być kosztowne i wymagają specjalistycznego sprzętu. To może być wyzwaniem dla małych firm lub początkujących przedsiębiorców.

  Technika sublimacji jest szczególnie popularna w branży odzieżowej, zwłaszcza jeśli chodzi o sportową odzież i ubrania do uprawiania sportów ekstremalnych. Nadruki sublimacyjne są odporne na ścieranie i pranie, co sprawia, że są idealne do wykorzystania na strojach sportowych.

  5. Kiedy wybrać sitodruk, DTG lub sublimację?

  Wybór między techniką sitodruku, DTG a sublimacją zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju materiału, ilości nadruków, jakości oczekiwanej przez klienta i budżetu. Oto kilka wskazówek:

  • Sitodruk: Wybierz sitodruk, jeśli zamawiasz duże ilości odzieży i zależy Ci na trwałości nadruków. Sitodruk sprawdza się również, gdy drukujesz na różnych rodzajach materiałów. Jest to również dobra opcja dla projektów, które nie wymagają pełnokolorowych nadruków.
  • DTG: DTG jest idealne dla małych nakładów, zwłaszcza gdy zależy Ci na pełnokolorowych i wysokiej jakości nadrukach. Jest to również dobra opcja, jeśli potrzebujesz personalizacji na zamówienie, na przykład przy drukowaniu na odzieży z indywidualnymi projektami.
  • Sublimacja: Jeśli planujesz drukować na materiałach poliestrowych i zależy Ci na trwałości nadruków, sublimacja może być najlepszym wyborem. Nadruki sublimacyjne są popularne w branży odzieżowej, zwłaszcza w przypadku strojów sportowych.

  6. Często Zadawane Pytania

  1. Czy można używać techniki DTG na odzieży bawełnianej?

   Technika DTG najlepiej sprawdza się na odzieży z dużą zawartością bawełny. Na odzieży 100% bawełnianej może być stosunkowo trudno uzyskać trwałe nadruki.

  2. Czy nadruki sublimacyjne blakną po praniu?

   Nie, nadruki sublimacyjne są odporne na pranie i działanie warunków atmosferycznych. Są trwałe i nie blakną.

  3. Czy sitodruk jest droższy niż DTG?

   Sitodruk może być droższy niż DTG przy małych nakładach, ze względu na konieczność przygotowywania matryc i maszyn. Jednak przy dużych zamówieniach, sitodruk może być ekonomiczniejszy.

  4. Czy można używać sublimacji na odzieży bawełnianej?

   Nie, sublimacja nie jest odpowiednia do druku na odzieży bawełnianej. Nadruki sublimacyjne najlepiej sprawdzają się na materiałach poliestrowych lub o dużej zawartości poliestru.

  5. Która technika nadruku jest najlepsza do druku na kubkach?

   Sublimacja jest najczęściej stosowaną techniką do druku na kubkach, ponieważ pozwala na uzyskanie trwałych i pełnokolorowych nadruków.